Eğitim Neden ŞART?

Yazar: KriptoLevent

Merhaba dostlar,

Bu ilk yazımda sizlere, borsada neden eğitim almamız gerektiği ile ilgili kısa bir yazı hazırlamak istedim. Umarım bu ilk yazıdan sonra devamlılığı koruyup burayı sürekli güncel tutacağım ve yeni yazıları sizlerin beğenisine sunacağım.

 

                  Öncelikle şunu belirtmem gerekir ki, çoğunluk gibi bende borsaya ilk girdiğimde kayıpla başladım ve hakikaten borsanın B sinden haberim yoktu. İlk bir ay %50 portföyümü erittim. Her türlü yolu denedim. Ozaman isminin sculping olduğunu bilmediğim yöntem, swing v.s. allah ne verdiyse hepsini denedim. Fakat 3 aldıysam 5 verdim.

                Alıyorum düşüyor. Satıyorum çıkıyor. 1dk lık grafikte bile test ettim. Her seferinde aldığım düşüyordu. Bende panikle satıyordum sattıktan hemen sonra çıkmaya başlıyordu. Bunlar beni mi takip ediyor ne oluyor diye şüphe etmeye başladım. Birinci ayın sonunda bunda bir yanlış olduğunu anladım ve youtube dan eğitim videoları izlemeye başladım.

                 Gece gündüz ne görüyorsam izliyor ve hemen uyguluyordum. Ki aslında buda bir yanlıştı çünkü o bilginin doğruluğunu da araştırmadan ve test etmeden direk uyguluyordum. İşe de yarıyordu. Birşeyler öğrendikçe kendime olan güvenim yerine gelmeye başladı. Nispeten daha sağlam tradeler yapmaya başladım.

Kazanıyordum. Kazandıkça güvenim yerine geliyordu. Küçük bakiyeleri bırakıp daha büyük bakiyeler yatırmaya başladım. Bu güven beni All-IN denilen yatırıma teşvik etti. Aslında videolarda gördüğümde kesinlikle ALL-IN yapmayın diyorlardı. Ama daha az zamanda daha fazla kazanma hırsı ile bunu yapıyordum. Stop-Loss u öğrendiğim halde kullanmıyordum. Nede olsa kazanıyordum. Tabi bir kaç sefer kazandıktan sonra işler tersine dönmeye başladı. Geri kalan bakiyeyide erittim.

Buda 1 ay sürdü. Bunun böyle gitmeyeceği açıktı, bu sefer yabancı kaynaklar, twitterdan kimler ne yapıyor araştırmaları, “Fenomenlerin” grafikleri herkesi herşeyi detaylı olarak izlemeye aldım. Sürekli Pdf ler indiriyorum okuyorum sanıyorum bunu günde 6-10 saat arasında yapıyordum. Bir kaç ay sonra otomatik olarak birşeylerin kendiliğinden geliştiğini gördüm. Grafik çiziyorum ve o grafik tutuyor. Başka birtane daha, birtane daha, birtane daha. Tabi ozaman yatırım yapmayıp sadece test ediyordum. Bunu sonra ufak bakiyeler ile denemeye başladım. Ufak dediysem hakikaten ufak. 20$ 30$ ile.  Bir taraftan eğitim videolarına da devam ediyorum tabi.

Fakat bunları yaparken şunu farkettim, videolar ile eğitim iyi hoş güzelde, bir detayı unuttum diyelim. Videonun linkini bul aç o dakikayı bul tekrar izle çok külfetliydi e birde anlatıcı arkadaşlar bazen lafı sözü uzatıyorlardı. (Sanırım bunu bazen bende yapıyorum kendi videolarımda 🙂 ) ufacık bir bilgiyi bulmak ciddi süre alıyordu. Neden daha özet ve can alıcı noktalara temas edilmiyordu ki ? Birde anlatıcı arada bazı kelimeler kullanıyordu, videoyu durdur o kelimenin anlamını bul ne demek istediğini anla. OFFFFF dediğim zamanlar oldu. Bu şekilde öğrenmek insanı bu işten soğutur yahu dedim.

Bunları basit herkesin anlayabileceği özet şekilde açıklayabilmek gerekirdi. 2-3 sayfada bunları anlatmanın bir yolu olmalıydı ve insanlar okurken sıkılmamalıydı ve bu şekilde Ücretsiz PDF serisi aklıma geldi. Piyasada kaybeden o kadar çok vardı ki, benim kayıplarım onlarınkinin yanında devede kulaktı. Birşeyler yapılmalıydı. Bende bu taşın altına elimi soktum ve her birinin hazırlanması neredeyse 8 saat süren eğitim serisini hazırlamaya başladım. Okurken 3-5 dkda biten ama hazırlaması ciddi vakit alan o seri ozamanların eseri dostlar. Ve bildiklerimi insanlara aktarma maceram o şekilde başladı. Daha sonra harmonik formasyonlara ilgi duymaya başladım. Çok karizmatikti. İnanılmaz çekici geliyordu grafikler bana, bende öğrenmeliydim bende çizmeliydim. Başladım videolar izlemeye tekrar. Ama bu sefer kazın ayağı öyle kolay değildi. Bir çok videoda ortak noktalar olsada farklılıklar vardı. Neden? herkes farklı bir yöntemmi izliyordu?

Kim çıkardı bu formasyonu ? o nasıl anlatmış ? bunu bilmeliydim bu seferde karşıma her biri 500 sayfalık kitaplar çıktı 🙂 Kolları sıvadım. Çünkü doğrusunu bilmeliydim.

Harold M. Gartley – Profits in the Stock Market

Larry Pesavento –  Fibonacci Ratios With Pattern Recognition

Scott M. Carney – Harmonic Trading, VOL 1 – 2 -3

Thomas N. Bulkowski – Encyclopedia of Chard Patterns

 

ve sayamadığım kadar çok web sitesi ziyareti pdf ler.  Bunlarıda insanlara aktarmaya başladım ve aldığım geri dönüşlerde insanlardan o kadar çok teşekkür mesajları ve mailleri aldım ki anlatamam. Kendimi bulduğumu anladım. Anlatmalıydım öğretmeliydim. İnsanlar başarılı olmalı ve benimle bu başarı hikayelerini paylaşmalıydı. Bu duyguyu bir maddi değerle ölçemeyiz dostlar. Eğitim almanın güzelliğini tatmıştım evet ama o öğrendiğini başkaları ile paylaşmak dahada güzeldi ve dedim ki evet bilgi paylaştıkça çoğalır. Temennim 1 kişi bile doğru öğrense kendinden sonrakilere aktarsa onlarda onlardan sonrakilere aktarsa Türk Kripto yada borsa camiası dünya sahnesinde yerini alabilirdi.

Yüzlerce öğrencim ve arkadaşım oldu. Gönül birliği içerisinde KriptoLevent ailesi olduk hep beraber. Umarım ailemiz sizlerinde desteği ile daha da büyüyecek ve daha çok insana ulaşıp onların hayatlarına da dokunacağız.

Lafı yine uzattım galiba 🙂 Bugünlük kafa şişirdiğin yeter sonra yine şişirsin diyorsanız sizlere şimdilik veda ediyor ve bir sonraki yazıda görüşmek üzere diyorum.