SABIR MI ? O NE YA ?

Yazar: KriptoLevent

Merhaba dostlarım,

Biliyorum çok uzun bir ara oldu bir süredir yeni bir yazı ekleyemiyordum ama çok şükür bugün vakit bulabildim ve hemen yazıyı yazmaya karar verdim.

-Nasılsınız ?

Biliyorum bir çoğunuz bu son btc düşüşünden ve altcoinlerin ciddi dump yemesinden ötürü ciddi zarara girdi. Biliyorsunuz ki herşeyin başı eğitim ve eğitim olmadan yapacağımız her işte zararı baştan göze almış oluruz zaten. Çok geç olmadan hemen yukarıdaki “KRİPTOLEVENT AKADEMİ” sekmesinden ücretsiz PDF leri indirin ve başlayın.

Korkmayın o kadar basitki o pdf ler bittiğinde TA sız geçen günlerinize çok üzüleceksiniz. E birde ben anlatıyorum yahu. Vallahi çok basit anlatıyorum. Yani öyle diyollaa…

 

Dostlarım bugün sizlerle Trade de Sabretmenin doğru strateji izlemenin ne kadar elzem birşey olduğunu dilim döndüğünce tecrübelerimle ve yılların tecrübesine sahip traderlerin okuduğum yazıları ile anlatmaya çalışacağım. (çok uzun bir cümle oldu)

 

Dostlar şunu bir bilelim. Teknik Analiz bilgisi size para kazandırmayı GARANTİ ETMEZ.

Ama şunu da bilelim ki Teknik Analiz bilgisi size az kaybetmeyi GARANTİ EDER – STRATEJİ GELİŞTİRMENİZE YARDIMCI OLUR.

 

Teknik Analiz bilmeden trade etmeye çalışmak mayınlı bir tarlada gözleriniz kapalı bir şekilde yürümekten inanın hiç

bir farkı yoktur. Lütfen gözlerinizi açın toprağın altında gömülü olan ama onları görebilmenizi sağlayacak eğitimli gözlere sahip olun. Fakat işin kötü tarafı ne biliyor musunuz? Asıl iş bu eğitim bittikten sonra başlıyor. Bir çok uzman derki Teknik analiz bilmek trade etmekte başarılı olmanın sadece %30 udur. Geri kalan tamamen artık strateji geliştirmek ve çok çok önemli burası; psikolojinizi kontrol altına alabilmek. Çünkü Her ne olursa olsun bizler insanız ve duygularımız bizleri kontrol altına alır hatta esir eder. Biz bu duygulardan kurtulmak zorundayız dostlarım. Eğer trade işinde başarılı olmak istiyorsak kurtulacağız.

Bunları diyorum ama ben kurtuldum mu tamamen ? Hayır tabiki hala üzerinde çalışıyorum. Sonuçta burada sizden vazgeçmenizi haddim olmayarak öğütlediğim şey insani duygularınız. En azından trade esnasında. Bu aslında hem mümkün hem değil. Bir nevi robota bağlamanız gerekiyor kendinizi, duygusuz çalışan stratejiye bağlı kazansada kaybetsede aynı şekilde devam eden bir robot. İşte asıl vakit alan zor olan bu. Ama Teknik analiz bilmeden gözlerimi açmadan ve o gözleri eğitmeden KENDİMİ TANIYAMAM.

Ne istediğimi bilemem.

 

Teknik analiz bana kendimi tanımamda yardımcı oldu, beni bana anlattı. Çünkü “BALİNALAR” yada “MARKET MAKER”  olarak adlandırdığımız o adamlar bizleri bizlerden daha iyi tanıyor. O yüzden kazanıyorlar. Biz kendimizi bilmezsek başkası gelir cebimizden paramızı alır haberimiz bile olmaz.

Bir strateji geliştirirken kayıplarımız elbette olacak, kimi zaman

-ben bu işi yapamıyorum ya bilmiyorum, herkes kazanıyor ben kaybediyorum. Bırakacağım. Zararım çıksın ana paramı kazanayım çıkacağım bu işten. Kredi çektim gitti, arabamı sattım gitti, arkadaşlarımın parasını aldım hep beraber kazanalım diye onların parası gitti. Ne yapacağım şimdi ? Aile hayatım bozuldu çocuklarımın yüzüne nasıl bakacağım?

diyorsunuz ve diyeceksiniz. Bakın emin olun bu sözlerin neredeyse çoğunu bu işe başlayan ve yılmadan çalışarak sabredek devam eden her trader söyledi. Ne ilksiniz nede son olacaksınız. Ne yapacağız?

 1. Hiç gecikmeden kendinizi eğitmeye başlayın. Ben veya bir çok arkadaşım bu konularda size yardımcı olmak için elinden gelen herşeyi yapıyor zaten.
 2. Silkelenin dostlar. Kendinize gelin ve ben bu işi yapabilirim. Cümle alem kazanıyorsa bende kazanabilirim. Herkes kaybediyorsa bende kaybedebilirim ama benim kaybım artık onlarınkinden kat ve kat az olacak. Kârlarım çoğalacak zararlarım azalacak.
 3. Twitterda yada orada burada fenomenlerin yada başkasının ne dediğine aldırış etmeyeceğim kendi analizimi yapıp kendi kararlarımı alacağım. Zararımda benim kârım da benim. Kimse anasının karnında öğrenmiyor bu işi. Bende öğrenebilirim. Bende yapabilirim. Bu işi doğru yapanlar atomu parçalamıyorlar. Bilim adamı yada istatistikçi yada ekonomist olmama gerek yok.
 4. Ekonomik okur yazarlığımı arttırarak terimleri öğrenerek TA (Teknik Analiz) öğrenerek bende başlangıç yapabilirim.
 5. En dipten almak için yarışmam, en tepeden satmak için başkasını ezip geçmeye çalışmam. Çünkü bilirim ki market makerler bunu yapmamı istiyor. Bana 3 kere kazandırıp kendime olan güvenimi verip daha büyük para yatırmamı ve akabinde 5 kere kaybetmemi istiyorlar. Ben bu oyuna gelmem. Ben bu oyunu bozarım.
 6. Kimse cebimden paramı alamaz. Alacağı zamanlar olursada az veririm sonra misli ile geri alırım.
 7. Ben günlük mü kazanmak istiyorum ? yoksa daha uzun vadelerle mi işlem yapmalıyım ona karar vereceğim. Buna göre kendimi eğiteceğim.
 8. Trade etmekten şu anda artık korkuyorum ama çok minik paralarla belki 20$ 30$ ile trade etmeye başlayacağım hangi enstrüman nerede ne yapıyor piyasa nasıl tepki veriyor onu anlayacağım. Bu benim için pratik olacak.
 9. Herkes alıyor diye almayıp grafiği okuyup teknik ne diyorsa ona göre hareket edeceğim. İnsanlara kulaklarımı tıkamayacağım tamamen tabiki ne dedikleri ne düşündükleri önemli. Onlarıda dinleyeceğim ki pozisyonumu stratejim doğrultusunda onlardan önce yerimi alayım. (Bu dipten almak anlamına gelmesin)
 10. Aldığım zaman sabretmesini bileceğim, çok zor olacak biliyorum ama yaptığım teknik analizden eminim zaten desteğe çok yakın bir yerden aldım STOP-LOSS um zaten var. Kırarsa altına %3-5 bilemedin %10 zarar ederim ne olacak. Ama beklersem sabredersem çıkış yerimde belli kârımı alır arkama bakmadan çıkarım. %5-10-15-20 neyse ne. İsterse o saatten sonra fırlasın gitsin BANANE. Ben kârıma bakarım çünkü kâr cebe yakışır.
 11. Şu uzman diyor ki halving yaklaşıyormuş bitcoin 30.000$ olacakmış. BA-NA-NE. Herkes kendinden mesuldür grafikte ben onun ibarelerini görmüyorum. Grafik bana herşeyi anlatıyor. Ozaman ben haklıyım. ZARARDA BENİM KARDA.
 12. 1-2 ayda paramı katlamayı düşünmeyeceğim çünkü biliyorum ki çok ünlü traderler paralarını 20-30 yıl gibi sürelerde katlıyorlar. Onların sözlerini okuyacağım. Mesela Michael Marcus der ki (ki 30.000 doları 20 yıldan daha kısa bir sürede 80 milyona çıkarması ile bilinir (20 koca yıl ki buna kısa diyorlar) ) hiç bir pozisyona ana paranızın %5 inden fazlasını yatırmayın. Hadi ben %10 bilemedin en fazla 15 ini koyarım e stopumda var gitse bile bu ana paranın %15 inin %6-7 si gider ne olacak yani. Hatamı görürüm ve ondan bir ders çıkarırım.

 

 

 

13.BEN BU İŞİ YAPARIM VAZGEÇMEM. KAYBEDİŞLERDEN DERS ÇIKARARAK KAZANMAYI ÖĞRENECEĞİM.

14. BEN TEKNİK ANALİZ BİLGİSİ OLAN BİR TRADER ım

 

Bunları diyin dostlar. Bunları hergün içinizden söyleyin. Doğru yolda doğru bilgi ile ilerleyin. Sabırla çalışın eğitin kendinizi ve KAYBEDENLER KULÜBÜNDEN -> KAZANANLAR KULÜBÜNE terfi edin.

(Ben orada bekliyorum diyerek ukalalık yapayım mı ? 🙂   yok yok hiç sevmem öyle lafları, arada bazen twitterda şımarıklıklarım olsada siz beni biliyorsunuz. Ego yapmayı hiç ama hiç sevmem.)

 

KAZANCINIZ BOL ZARARLARINIZ AZ OLSUN.

Bir sonraki yazıda görüşmek üzere dostlarım.